Zabrze przestrzenią rozwoju

Trzy odsłony stadionu

09.04.2008

Prezentacja trzech koncepcji nowego stadionu miejskiego, który ma powstać w miejscu obecnie funkcjonującego obiektu przy ul. Roosevelta 81, odbyła się 8 kwietnia w Teatrze Nowym.

– Cieszę się, że doszliśmy do momentu, w którym nie zastanawiamy się już czy budować stadion, ale jaki wybudować – powiedziała otwierając spotkanie prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

 

Na zaproszenie prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik na prezentację koncepcji architektonicznych przybyli m.in.: radni z przewodniczącym Adamem Mosiem oraz przedstawiciele władz klubu. Obecny był również przewodniczący Rady Nadzorczej Górnika SSA – Michael Mueller. W Teatrze Nowym projekty oglądali też kibice i dziennikarze.
Zadaniem architektów było przygotowanie takich propozycji budowy, które umożliwiałyby piłkarzom Górnika ciągłe rozgrywanie meczów na dotychczasowym boisku. Zebranym przedstawiono trzy koncepcje stadionów: dwie o budowie dwukondygnacyjnej oraz jednokondygnacyjną. Proponowane obiekty mają widownie na ok. 30 tysięcy kibiców, kilkupoziomowe parkingi (w tym podziemne) i miejsca wydzielone na działalność komercyjną.
W dyskusji na temat przedstawionych koncepcji poruszono nie tylko problem zapewnienia finansowania budowy (partner finansowy, kredyt, obligacje), ale również kosztów późniejszego utrzymania nowego obiektu. Do tego zadania gmina zamierza szukać tzw. operatora, który będzie czerpał zyski z części komercyjnej stadionu (wynajem obiektu dla Górnika, pod działalność restauracji, sklepów oraz np. sal kinowych czy pływalni), ale i ponosił koszty funkcjonowania stadionu.