Biblioteka dla niewidzących

25.03.2008

Od piętnastu lat przedmiotem szczególnej troski zabrzańskich bibliotekarzy są czytelnicy niewidzący i niedowidzący. Już w 1993 roku w filii nr 12, która aktualnie mieści się przy pl. Krakowskim 5 powstał specjalistyczny dział „książki mówionej”. Były to nagrane na kasety magnetofonowe interesujące pozycje książkowe, od klasyki po literaturę popularną, a nawet specjalistyczną.

Dzięki współpracującej z biblioteką Stanisławie Pakocie powstał autorski katalog sporządzony alfabetem Braille’a, który obejmuje ok. 2 tysięcy tytułów. Zbiory dla tej grupy czytelników wzbogacone zostały o 20 płytek audio, zawierających perły literatury polskiej i światowej w wykonaniu najlepszych artystów słowa.
W ramach wykonanych prac związanych z komputeryzacją placówki stworzono w Czytelni Ogólnej przy ul. Wyzwolenia 4, specjalne stanowisko dla niewidzących i niedowidzących czytelników. Jest to komputer ze skanerem, oprogramowaniem udźwiękowiającym JAWS i syntezatorem mowy. Ułatwieniem dla osób korzystających jest nakładka z alfabetem Braille’a umieszczona na poszczególnych klawiszach.
Stanowisko to pozwala nie tylko zapoznawać się z internetowym katalogiem biblioteki, ale i umożliwia swobodne przeglądanie stron internetowych.
Dowolną książkę względnie gazetę wystarczy położyć na skanerze, komputer współdziałający z nim przetworzy obraz w tekst, a następnie w dźwięk, który zostanie odtworzony.
Obecnie w czytelni funkcjonuje oprogramowanie Fine Leader – 5.0, które niebawem będzie zastąpione nowszą wersją Fine Reader – 8.0 oraz programem lektorskim Expressivo z głosem „Ewy”, posiadający m.in. funkcję zapisywania czytanego tekstu do pliku audio.
Wszystkich zainteresowanych pomocą i poradami Stanisławy Pakocy w zakresie posługiwania się komputerem z tym specjalistycznym oprogramowaniem prosimy o bezpośredni kontakt drogą mailową: lotos1982@o2.pl, bądź za pośrednictwem biblioteki, wcześniej umawiając się telefonicznie pod nr 032/ 271 24 42.