Spotkanie z Danutą Mosiewicz-Mikuszową

10.03.2008

Danuta Mosiewicz-Mikuszowa (ps. ”Magda”), autorka książki „Wspomnienia”, gościła w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu.

– Trzeba przyznać, że ludność na Śląsku zachowała się wspaniale – podkreśliła autorka wspominając swoją ucieczkę z obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.

Danuta Mosiewicz-Mikuszowa pochodzi z Jasła. Jej plany życiowe, planowany ślub z por. Stefanem Rychterem, przekreślił wybuch wojny. Została siostrą PCK w 10 Szpitalu Wojskowym w Przemyślu, a następnie kurierką i łączniczką AK. 8 lutego 1943 roku w Warszawie aresztowało ją Gestapo.
Brutalnie katowana najpierw w Alei Szucha, następnie w więzieniu „Montelupich” nie przyznała się do swojej podziemnej działalności i nikogo nie wydała. 16 czerwca 1943 roku trafiła do KL Auschwitz jako więzień polityczny. Wraz z Walentyną Konopską udało się jej jednak zbiec podczas „Marszu Śmierci” (ewakuacja obozu przez hitlerowców) w Porębie koło Pszczyny. Następnie dotarły do Zabrzegu koło Dziedzic, do rodziny swojego przyszłego męża Józefa Mikusza, również więźnia politycznego KL Auschwitz.
Autorka „Wspomnień” otrzymała wiele odznaczeń wojennych (Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami i Srebrny Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyż Walecznych) i wraz z mężem aktywnie działa w wielu związkach i stowarzyszeniach (Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem, Związek Inwalidów Wojennych, Stowarzyszenie Maksymiliana Kolbego we Freiburgu).