Agora w Teatrze Nowym

22.02.2008

Spotkanie z Renatą Dancewicz, Zbigniewem Stryjem oraz Krzysztofem Prusem odbyło się 21 lutego w Teatrze Nowym. Dyskusję, w ramach Klubu AGORA, poprowadził Andrzej Góra, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

Tematem przewodnim była zbliżająca się premiera spektaklu Bogusława Schaeffera „TUTAM”. Jest to znakomita sztuka komediowa w 19 scenach, która rozgrywa się w dwóch płaszczyznach: salonowej oraz od tzw. kuchni. Główne role powierzono Renacie Dancewicz, popularnej aktorce warszawskiego teatru „KWADRAT”, która występuje u nas gościnnie oraz Zbigniewowi Stryjowi, aktorowi Teatru Nowego i obecnie również zabrzańskiemu radnemu.

Zdaniem Andrzeja Góry, przełomowym momentem w karierze aktorki była rola w „Pułkowniku Kwiatkowskim” Kazimierza Kutza. Renata Dancewicz zaznaczyła jednak, iż to „Ekstradycja” sprawiła, że stała się rozpoznawalna, a ludzie zaczęli nazywać ją „Beata”.
– Mimo iż Warszawa odświeża, to dobrze mi w Zabrzu i na pewno nie chcę się przenosić do innego miasta – zapewnił natomiast zebranych Zbigniew Stryj.
Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Prus, absolwent UJ i wydziału reżyserii w krakowskiej PWST oraz współzałożyciel Teatru GUGALANDER w Katowicach. Na Śląsku znany jest on głównie z inscenizacji „Procesu" Kafki, „Snu srebrnego" Słowackiego oraz „Męża i żony" Fredry.
Premiera przedstawienia odbędzie się 1 marca (sobota) o godz. 18.00 w Teatrze Nowym w Zabrzu.