Doktorat Honoris Causa dla prof. Rodzińskiego

21.02.2008

Tytuł Doktora Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach otrzymał dziś, 21 lutego, prof. Stanisław Rodziński. Uroczystość odbyła się w galerii Rondo Sztuki w Katowicach.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele świata kultury i sztuki, licznie zgromadzeni studenci i wychowankowie Profesora oraz przedstawiciele samorządów. W imieniu mieszkańców Zabrza Profesorowi – Laureatowi gratulacje złożyła prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Prof. Stanisław Rodziński jest absolwentem krakowskiej ASP. W latach 1996 – 2002 był jej rektorem. Był również wykładowcą Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Współpracuje z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest również Doktorem Honoris Causa wrocławskiej ASP i autorem licznych publikacji oraz esejów na temat sztuki, m.in. „Sztuki na co dzień i od święta”, „Obrazów czasu” i „Mojego szkicownika”. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i za granicą. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za twórczość malarską i eseistykę, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej, Stypendium Instytutu Kultury Chrześcijańskiej Jana Pawła II w Rzymie oraz Nagrodą Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku.