Aktywizacja bezrobotnych kobiet

13.02.2008

Szesnaście kobiet bierze udział w najnowszym, zorganizowanym przez zabrzański Urząd Pracy, kursie przygotowania zawodowego.

Kurs rozpoczął się 4 lutego i potrwa trzy tygodnie. W trakcie zajęć jego uczestniczki uczą się zdobić przedmioty przy pomocy techniki decopuage. Technika ta, zwana także „metodą serwertkową”, to sztuka dekorowania powierzchni przedmiotów (pudełek, butelek itp.) fragmentami serwetek (lub specjalnych papierów do decoupage), które należy skomponować domalowując odpowiednie, efektowne tło. Zajęcia obejmują naukę sztuki kompozycji, dobierania kolorów i szczegółów technicznych. Dodatkowo uczestniczki kursu uczą się także wytwarzania ręcznej biżuterii. W ramach szkolenia prowadzone są też zajęcia wzmacniające: motywujące i o tematyce zasad przedsiębiorczości.

– Chcielibyśmy, aby te osoby po szkoleniu mogły rozpocząć swoją działalność gospodarczą. Kilka uczestniczek wzięło już wcześniej udział w zajęciach z bukieciarstwa. Myślę, że kwieciarnia z ręcznie wykonanymi upominkami miałaby na naszym rynku rację bytu – mówi Alina Nowak z Urzędu Pracy.
Zajęcia odbywają się w Biskupicach, w pomieszczeniach Klubu Sportowego Gwarek Zabrze. Udział w szkoleniu z całą pewnością ułatwiła kolejna inicjatywa Powiatowego Urzędu Pracy, który na czas zajęć zapewnił opiekę nad dziećmi. Przebywają one w mieszczącej się nieopodal świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie Guido (koszt pobytu w świetlicy finansuje PUP).

– Programy aktywizacji zawodowej w Zabrzu organizowane są w sposób profesjonalny, a zarazem innowacyjny. Ma to wpływ na dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy – stwierdziła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrze.
Wykonane podczas zajęć przedmioty mogą posłużyć jako upominki dla przyjeżdżających do naszego miasta gości. Pomysłodawcy przedsięwzięcia planują również część przedmiotów (dekorowanych motywami związanymi z kopalnią i miastem) zaprezentować na wystawie przy Kopalni Guido.