Nowy czas dla Zabrza

18.12.2007

W wieży budynku byłej dyrekcji Huty Zabrze (dawna Huta Donnersmarck), który ma przejąć funkcję miejskiego ratusza, za kilka dni zostanie uruchomiony zegar. Stanie się to w samo południe 1 stycznia. W trakcie tego symbolicznego wydarzenia zabrzmią dźwięki zabrzańskiego hejnału. Od tego momentu odgrywany on już będzie we wszystkie święta i ważne dla miasta dni.

– Zakończyliśmy remont dachu oraz wieży, w jednym z najpiękniejszych budynków w mieście. Cieszę się, że udało nam się również uruchomić stary zegar, który od Nowego Roku będzie odmierzał czas mieszkańcom Zabrza. Jest to też kolejny element działań promocyjnych, na których mi tak zależy. Niech uruchomienie tego zegara będzie prognostykiem, dobrego czasu dla zabrzan, czasu dynamicznego rozwoju miasta – mówi prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Warto przypomnieć, że autorem projektu budynku dyrekcji Huty Donnersmarck był wybitny berliński architekt Arnold Hartmann. Symetryczny gmach w stylu neobarokowym wzniesiono w 1907 r. Jego cechą charakterystyczną jest piękny portal i westybul nawiązujący do sztuki starożytnej. Budynek ten został wpisany do rejestru zabytków. Natomiast miejski hejnał został skomponowany w 1997 r. przez znakomitego muzykologa i liturgistę  ks. prof. Romualda Raka.