3022 listy w obronie kobiet

10.12.2007

Zabrzańskie Szkolne Grupy Amnesty International nr 1 (ZSO nr 12) oraz 51 i 72 (ZSO nr 5) uczestniczyły w miniony weekend, 8-9 grudnia, w VIII Międzynarodowym Maratonie Pisania Listów Amnesty International.

Razem napisano 3022 listy w obronie kobiet: prześladowanych obrończyń praw człowieka na całym świecie, więźniarek sumienia, ofiar przemocy.

Tylko w dwóch miastach w Polsce osiągnięto lepsze wyniki (najwięcej listów powstało w Kędzierzynie-Koźlu). Razem w Polsce powstało 40010 listów, na całym świecie natomiast prawdopodobnie ok. 200 tysięcy. Najwięcej w USA (78 000), natomiast pod względem ilości Polska zajęła drugie miejsce.

Przez zabrzańskie szkoły przewinęło się kilkaset uczniów i studentów, byli ponadto nauczyciele i nauczycielki, a także mieszkańcy Zabrza i okolic, którzy o akcji dowiedzieli się z mediów. Pisząc przez pełne 24 godziny opiekunowie odbyli z młodzieżą długą i bardzo rzeczywistą lekcję wychowania obywatelskiego. Wszystko to działo się w przededniu Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, obchodzonego na całym świecie 10 grudnia.