Podsumowanie festiwalu

29.10.2007

28 października zakończył się VII Festiwal Dramaturgii Współczesnej.

Jury festiwalu „Rzeczywistość przedstawiona”, w której skład weszli Jacek Sieradzki (przewodniczący), Ingmar Villqist i Rudolf Zioło, postanowiło przyznać dwie nagrody główne: Przemysławowi Bluszczowi za rolę Ryśka w spektaklu „Osobisty Jezus” Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy oraz Przemysławowi Wojcieszkowi za reżyserię wyżej wymienionego przedstawienia. Zwycięzcy otrzymali nagrody o wartości 5 tys. zł każda.

Nagrody w wysokości 3 tys. zł przypadły w udziale Aleksandrowi Brzezińskiemu za muzykę do spektaklu „Znaki Szczególne – brak” oraz Bartkowi Kurowskiemu i Maciejowi Sterło Orlickiemu z Teatru Nowego w Zabrzu. W tej kategorii nagrodę otrzymali również Wiesław Cichy za rolę Tadka w spektaklu „Osobisty Jezus”, Adam Ferency za rolę Raya w spektaklu „Blackbird” Davida Harrowera z Teatru Dramatycznego w Warszawie, Anna Kadulska za rolę Szwaczki II w spektaklu „Szwaczki” Pawła Sali z Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach, Iwona Kempa za reżyserię „Plaży” Petera Asmussena w Teatrze im. Horzycy w Toruniu, Sabine Mader za scenografię do spektaklu "Blackbird" Davida Harrowera z Teatru Dramatycznego w Warszawie oraz Bronisław Wrocławski za rolę Toma w spektaklu „Prześwit” Dawida Hare’a z Teatru im. Jaracza w Łodzi.

Ponadto jury przyznało dwie nagrody dla młodych aktorów, każda o wartości 2 tys. zł, dla Julii Kijowskiej za rolę Uny w spektaklu „Blackbird” oraz Mirosławie Sobik za rolę Benedikte w spektaklu „Plaża”.           

Przemysław Wojcieszek za spektakl „Osobisty Jezus” otrzymał nagrodę miesięcznika „Śląsk” i najważniejszą Grand Prix – nagrodę zabrzańskiej publiczności.