Zawody latawcowe

23.10.2007

Tradycyjne XXXVIII Zawody Latawcowe miasta Zabrze, organizowane w ramach Zabrzańskiej Jesieni 2007, odbyły się w Parku Powstańców Śląskich (las komunalny – przedłużenie ulicy Matejki). W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 80 dzieci i młodzieży w następujących grupach wiekowych: grupa młodsza do lat dziesięciu, grupa starsza od lat dziesięciu do lat trzynastu, powyżej trzynastu lat. Oceniane były: konstrukcja latawca, estetyka wykonania i lot wysokościowy.

W kategorii najmłodszej zwyciężyła Agata Czyba z Przedszkola nr 35, która na zawody przyszła z rodzicami i swoim młodszym bratem. Latawiec pomagała wykonywać swojemu tacie. Spisali się rodzinnie pucharowo, latawiec był estetyczny i najważniejsze – wzniósł się ponad polanę. W kategorii wiekowej 10-13 lat zwyciężyła Marta Wloka z SP nr 7, która tradycyjnie od wielu lat przychodzi na zawody z całą rodziną. Jej latawiec zawsze odróżnia się pięknym ogonem oraz tym, że wzbija się najwyżej. Sposób wykonania to tajemnicza całego pokolenia. Wśród gimnazjalistów puchar otrzymała Martyna Płomecka z Zespołu Szkół Salezjańskich.

Tegoroczne latawce nawiązywały do 85. urodzin Zabrza, wiele przedstawiało szczęśliwe uśmiechnięte buzie. Z „nowinek” technicznych zastosowanych w budowie latawców należy wymienić m.in. kołowrotek od wędki za żyłką zamiast sznurka, ogon wykonany z serwetek stołowych, używanie folii zamiast papieru i malowanie farbami witrażowymi.

Organizatorem zawodów było Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3.

Foto: OPP nr 3  Foto: OPP nr 3  Foto: OPP nr 3

Foto: OPP nr 3  Foto: OPP nr 3