Kredyt na budowę DTŚ

19.10.2007

W Rudzie Śląskiej podpisano wczoraj, 18 października, umowę kredytową na współfinansowanie odcinka zabrzańsko-gliwickiego Drogowej Trasy Średnicowej.

Została ona zawarta między Rządem RP a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który na realizację tego przedsięwzięcia udzieli kredytu w wysokości 160 mln euro. Ponadto na budowę tego odcinka zostanie zainwestowane 75 mln euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i 72 mln euro z subwencji ogólnej.

W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli m.in. premier RP Jarosław Kaczyński, wiceprezydent EBI Marta Gajęcka, marszałek Janusz Moszyński,  Minister Transportu Jerzy Polaczek, wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz oraz zastępca prezydenta Zabrza Adam Kurbiel.

DTŚ jest największą inwestycją komunikacyjną, mająca rozwiązać problemy szybkiego transportu wewnątrz śląskiej konurbacji oraz połączenia go z istniejąca siecią drogową. Przebiega przez centrum aglomeracji katowickiej ze wschodu na zachód, łącząc Katowice z Gliwicami. Z całej trasy liczącej 31,3 km, czynny był dotychczas 10-kilometrowy odcinek od Katowic poprzez Chorzów do Rudy Śląskiej-Chebzia.

Niecały rok temu miało miejsce oddanie do użytku najtrudniejszego fragmentu DTŚ, to jest odcinka w Katowicach. Został on zrealizowany dzięki środkom z poprzedniej pożyczki zaciągniętej przez Rząd RP w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Inwestorem budowy DTŚ w imieniu prezydentów sześciu miast: Katowic, Chorzowa, Siemianowic, Rudy Śląskiej, Zabrza i Gliwic jest Marszałek Województwa Śląskiego.

– Umowa ta to doskonała informacja dla mieszkańców Zabrza, którzy jako pierwsi będą beneficjentami tych pieniędzy. Zapewnienie środków finansowych pozwoli na ogłoszenie w najbliższym czasie przetargów na realizację odcinków Z1 i Z2, czyli od Rudy Śląskiej do węzła de Gaulle’a w Zabrzu. Przy sprzyjających okolicznościach i sprawnie przeprowadzonej procedurze przetargowej, już wiosną przyszłego roku mogą rozpocząć się roboty, które potrwają ok. 2 lata – wyjaśnia Adam Kurbiel, zastępca prezydenta Zabrza. – Cieszymy się z tego faktu, jednak w dalszym ciągu pozostaje niesmak związany z działaniami podjętymi przez Stowarzyszenie "Gliwiczanie dla Gliwic". Zablokowało ono procedury zmierzające do budowy odcinków Z3 i Z4, które wyprowadzą DTŚ do skrzyżowania autostrad. Zdajemy sobie sprawę, iż wjazd i wyjazd z DTŚ w centrum Zabrza oznacza paraliż ruchu drogowego w tym miejscu. Każdy dzień opóźnienia będzie więc skutkował poważnymi uciążliwościami dla mieszkańców i kierowców. Dlatego też władze miasta włączyły się w działania zmierzające do jak najszybszego usunięcia barier związanych z realizacją naszych, zabrzańskich odcinków.