VII Festiwal Dramaturgii Współczesnej

18.10.2007

Teatr Nowy w Zabrzu zaprasza na Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona", który odbędzie się już po raz siódmy w dniach od 20 do 28 października.

W sobotę, 20 października, o godzinie 19.00 na dużej scenie Teatru Nowego zostanie przedstawiony spektakl w reżyserii Pawła Szumca "Znaki szczególne – brak".

Festiwal ma charakter konkursowy. Autorzy dramatów zostaną poddani ocenie publiczności, a wykonawcy i realizatorzy krytyce jury. Przewodniczącym komisji, która decyduje o przyznaniu nagród, będzie znany i ceniony krytyk teatralny, redaktor naczelny czasopisma "Dialog" Jacek Sieradzki.

Festiwal pod Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Śląskiego, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy, ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru – ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (zarówno polskiego, jak i obcego) powstałego po 1989 roku , który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zostały zaproszone najlepsze polskie teatry – m.in. Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi, Teatr im.Osterwy z Lublina, Teatr Dramatyczny z Warszawy, Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy oraz Teatr Powszechny z Łodzi.