Stulecie szpitala

15.10.2007

12 października Szpital Specjalistyczny w Zabrzu, przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej,  obchodził stulecie powstania.
W uroczystościach udział wzięli m.in.: Zbigniew Religa, Minister Zdrowia, Andrzej Sośnierz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Artur Warzocha i Wiesław Maśka,  wicewojewodowie śląscy, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz przedstawiciele środowiska lekarskiego. Goście podkreślali wysoką rangę jaką zyskał szpital w kraju i zagranicą. Przypomnieli również, że z tej placówki wywodzi się wielu wybitnych lekarzy. Spotkanie uświetnili soliści z Opery Śląskiej i Teatru muzycznego z Gliwic.

Jednocześnie oddano do użytku  wyremontowany  oddział (Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej, Bariatrycznej i Medycyny Ratunkowej), który został poświęcony przez Biskupa Gliwickiego – Jana Wieczorka.

Warto dodać, że początki placówki sięgają XIX w., kiedy to założono kościelną placówkę, mającą na celu pomoc najuboższym. W roku 1892, w całym kraju wybuchła epidemia cholery. Gminy: Stare Zabrze, Małe Zabrze i Dorota postanowiły wystawić wspólnie barak dla ofiar choroby. W roku 1907, dzięki pożyczce w wysokości 22 400 marek, wykupiono grunty pod budowę szpitala, który nosił imię Augusty Victorii. Nazwanie tej instytucji jej imieniem było to uczczenie dobroczynnej działalności żony Cesarza Wilhelma II, która korzystając ze swych możliwości finansowych angażowała się w działalność organizacji charytatywnych i była fundatorką kościołów oraz szpitali.

Dzisiaj szpital jest placówką podległą Wojewodzie Śląskiemu.

Obecnie w strukturach Szpitala funkcjonują cztery Oddziały Kliniczne:

1. Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej, Bariatrycznej i Medycyny Ratunkowej,

2. Kliniczny Oddział Laryngologii,

3. Kliniczny Oddział Kardiologii,

4. Kliniczny Oddział Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii.