Libański partner Zabrza

08.10.2007

Umowę partnerską pomiędzy Zabrzem i miastem Zahlé podpisali dziś prezydent Małgorzata Mańka-Szulik i Assad Zogaib, mer miasta Zahlé.

Zgodnie z zasadami określonymi w dokumencie, „miasta będą wspierać procesy związane z wzajemnym poznawaniem się poprzez wymianę doświadczeń między instytucjami i mieszkańcami obydwu miast. Miasta będą wspierać w miarę swoich możliwości inicjatywy i przedsięwzięcia zgłoszone przez instytucje, kościoły, związki i przedsiębiorstwa dotyczące wspólnych działań, wizyt, wymiany doświadczeń, które będą zbliżać społeczności obu miast. Współpraca będzie obejmować: doskonalenie działań administracji gminnej, opiekę społeczną i zdrowotną, naukę i oświatę, kulturę, sport i turystykę, współpracę gospodarczą. Zakres współpracy ma charakter otwarty (…)”.

W uroczystości wzięli udział m.in. zabrzańscy radni i przedsiębiorcy oraz członkowie delegacji z Libanu, w skład której weszli przedstawiciele Rady Miejskiej Zahlé oraz Izby Rolniczo-Przemysłowo-Handlowej.

– Liban interesuje mnie nie tylko w sferze współpracy, ale też jako miejsce bardzo starej kultury. To zielony kraj śródziemnomorski z silną kulturą arabską. Są tam wszystkie odłamy chrześcijaństwa i islamu. Możemy się dzielić swoimi doświadczeniami z innymi, a ról i zadań do spełnienia jest wiele – zapewnił poseł Tadeusz Wita, jeden z inicjatorów nawiązania współpracy Zabrza z Libanem.

Przybliżając uroki Zahlé, Assai Zagaib poinformował, że miasto liczy 150 tys. mieszkańców i jest trzecim co do wielkości miastem Libanu. Leży w samym środku tego kraju, 45 km od morza. Słynie jako miasto poezji i wina. Większość poetów libańskich wywodzi się właśnie z Zahlé. Gospodarka opiera się przede wszystkim na rolnictwie. Warto dodać, że jest to jedyne katolickie miasto Bliskiego Wschodu.

– Oczekujemy z niecierpliwością na współpracę. Po kilkudniowym pobycie stwierdzamy, że mamy wiele cech wspólnych, które pomogą nam rozwijać coraz lepsze kontakty – zapewnił burmistrz Zahlé.

Obraz 019_1.jpg