Koncert jubileuszowy

08.10.2007

ImagePóźnym wieczorem zakończył się w niedzielę koncert, będący zwieńczeniem obchodów 85-lecia nadania Zabrzu praw miejskich. Halę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wypełnił tłum gości. W pierwszej części koncertu, który prowadziła Krystyna Loska, wysłuchali oni znakomitego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, który wystąpił w towarzystwie zabrzańskich filharmoników pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Drugą część tego wyjątkowego wieczoru wypełnił recital Edyty Górniak. Opowiedzianą gwarą historię Zabrza w "Gawędzie o Skarbniku z Guido" przybliżył zebranym Marcin Dąbrówka, uczeń Zespołu Szkół Katolickich w Mikulczycach.

Na widowni zasiedli m.in. Tomasz Pietrzykowski, wojewoda śląski, marszałek Janusz Moszyński, przedstawiciele świata kultury i nauki, parlamentarzyści oraz delegacje miast zaprzyjaźnionych z Zabrzem.

– Z ogromnym wzruszeniem, ale i radością staję dziś przed Państwem – przyznała prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, otwierając uroczystość. – 85. urodziny miasta to okazja, by zatrzymać się na chwilę i pomyśleć nad potencjałem Zabrza. Myślę, że w tym mieście doskonale są rozumiane słowa naszego wielkiego rodaka, Jana Pawła II: „Musimy od siebie wymagać, nawet jeśli inni od nas nie wymagają”. My, zabrzanie, znamy swoje miejsce w aglomeracji śląskiej, znamy swoje miejsce w Polsce, znamy w Europie i jesteśmy dumni z tych ikon, które nam towarzyszą.

W trakcie jubileuszowego wieczoru nie zabrakło zarówno wspomnień, jak i anegdot związanych z miastem.

– W tym roku przypada 85-lecie nadania praw miejskich Zabrzu, a także 85. rocznica powrotu Śląska do Polski – przypomniał wojewoda Tomasz Pietrzykowski. – To symboliczny i charakterystyczny zbieg dat, bo też i w Zabrzu można znaleźć wszystko to, co na Śląsku jest najcenniejsze i najbardziej oryginalne. W ostatnim czasie bardzo dobrze widać, że w tym samym momencie Zabrze i Śląsk wchodzą w nową epokę. Efekty tego nowego ducha, który i w Śląsk i w Zabrze wstępuje, można już widzieć na ulicach i w naszych miastach.

W imieniu delegacji zagranicznych głos zabrał Fritz Dieter Kupfernagel, burmistrz Sangerhausen, z którym Zabrze łączy najstarsze partnerstwo. Warto podkreślić, że w skład delegacji niemieckiej wchodziła Królowa Róż, dla której był to pierwszy wyjazd zagraniczny podczas dwuletniego panowania.

– 85 lat to bardzo bogata historia. Pomimo jednak, że lat przybywa, miasto wydaje się coraz młodsze – ocenił burmistrz Sangerhausen, który swoje wystąpienie zakończył cytatem z „Małego Księcia”: „Dobrze widzi się tylko sercem”. Jak podkreślił, w Zabrzu widać ogromne serce.

Po przerwie, podczas której goście mogli obejrzeć w kuluarach wystawę Najwybitniejsi Zabrzanie, przygotowaną przez Muzeum Miejskie, ogłoszono wyniki plebiscytu na Najwybitniejszego Zabrzanina. Mieszkańcy miasta uznali, że tytuł ten należy się prof. Zbigniewowi Relidze.

– Zabrze pozwoliło mi zrealizować marzenia – prywatne i zawodowe. Staram się spłacać miastu to dobro, które od niego dostałem. Kiedyś w warszawskiej gazecie zobaczyłem tytuł „Zabrze stolicą kardiochirurgii”. Pomyślałem wówczas: no, teraz ja jestem już prawie jak Górnik Zabrze – cieszył się prof. Religa tuż po ogłoszeniu wyników plebiscytu i wręczeniu statuetki przedstawiającej postać Szczurołapa. – My, zabrzanie – to brzmi fantastycznie! Jestem dumny z tego, że mogę tak mówić!

Spore uznanie w plebiscycie zdobyli również ks. Franciszek Pieruszka oraz Edward Czerny. Wyróżnienie dedykowane ks. Pieruszce odebrał ks. Józef Kusche, będący jego następcą w roli gospodarza parafii pw. św. Anny. Wyróżnienie dla Edwarda Czernego odebrała natomiast jego córka, która wspomniała, że Edward Czerny brał w Zabrzu ślub, a ks. Pieruszka go udzielał.

W trakcie jubileuszowego wieczoru wręczono też Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury w roku 2007. Otrzymali je: znany aktor Zbigniew Stryj, prof. Florian Śmieja (jeden z najwybitniejszych iberystów) oraz nagrodę zbiorową – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. Wyróżnieniem specjalnym uhonorowano reżysera Floriana Henckela von Donnersmarcka.

mt_gallery: