Zabrze przestrzenią rozwoju

Wiele odsłon serca

24.09.2007

22 września w Kawiarni Artystycznej Domu Muzyki i Tańca odbyło się pierwsze spotkanie „Sercem i dźwiękiem". 

Poświęcono je szeroko rozumianej problematyce serca – „od techniki do etyki”. Wyemitowano historyczną kroniką filmową, prezentującą pierwsze w Polsce, zastosowanie komór wspomagania serca w Zabrzu. Goście dr Zbigniewa Nawrata, dyrektora Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, w krótkim zarysie przybliżyli uczestnikom proces leczenia chorób serca. Swoimi doświadczeniami wymienili się: dr Jacek Wojarski – kardiochirurg ŚCChS, który przygotowywał program transplantacji serca i płuc, psycholog Iza Jaworska, która wyjaśniła jak ważna jest pomoc i opieka nad pacjentami w szpitalu, prof. Jacek Białkowski – kardiolog ŚCChS, który opowiedział jak można się do serca dostać przez naczynia i w ten, mniej inwazyjny sposób leczyć niektóre wady serca w szczególności u dzieci. Natomiast prof. Mieczysław Chorąży przedstawił swój pogląd na perspektywy zastosowania osiągnięć genetyki bezpośrednio w leczeniu pacjentów (Centrum Onkologii w Gliwicach). Prof. Marian Oslislo, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, mówił o sercu jako obiekcie artystycznym. Opowiedział m.in. jak powstał symbol Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, jeden z najpopularniejszych znaków serca w Polsce.

Gościem specjalnym był Marek Breguła, pacjent który jako pierwszy przeżył transplantacje serca i płuc, jaką przeprowadził w 2001 roku zespół kierowany przez prof. Mariana Zembalę w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Opowiedział o tym jak żyje i funkcjonuje z przeszczepionymi organami.

Było to niezwykle wzruszające spotkanie świata nauki i kultury. Inicjator spotkania, dr Zbigniew Nawrat udowodnił, że jego domeną jest nie tylko tworzenie wynalazków jak robot kardiochirurgiczny Robin Heart. Gospodarz okazał się również wspaniałym wokalistą i kompozytorem. Wystąpił na scenie z gwiazdą sobotniego wieczoru, z zespołem Carrantouhill, który wykonuje muzykę z gatunku folku irlandzkiego i celtyckiego.

IMG_4334_net.jpg

IMG_4264_net.jpg