Zabrzańska ekspozycja w Essen

12.09.2007

W miniony piątek, 7 września, w szkole im. Królowej Luizy w centrum Essen uroczyście została otwarta Izba Zabrzańska.

W jej skład wchodzą łącznie trzy sale. W dwóch prezentowane są m.in. pamiątki byłych mieszkańców Hindenburga i Zabrza, obecnie mieszkających w okolicach Essen. Trzecia z sal prezentuje ekspozycję przygotowaną przez Urząd Miejski w Zabrzu. Zgodnie z założeniem, będzie ona na bieżąco modyfikowana. W sali tej będą również organizowane spotkania i konferencje. Obecna wystawa prezentuje m.in. obiekty Skansenu Królowa Luiza, Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido oraz klub Górnik Zabrze.

W piątkowej uroczystości udział wzięli m.in. burmistrz Essen Norbert Kleine-Möllhoff oraz Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Zabrza. Przeprowadzono również rozmowę z Wolfgangiem Reinigerem, nadburmistrzem Essen, na temat otwarcia Izby Essen na terenie Zabrza.

Warto również dodać, że sala zabrzańska działa już również w Essen w Domu Spotkań Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Foto: D. Spielvogel

Z lewej strony: Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta miasta oraz
Paweł Barteczko. Z prawej: Veronika Grabe, kurator wystawy oraz Norbert Kleine-Möllhoff,  burmistrz Essen. Z powodu korków na autostradzie delegacja Zabrza dotarła na otwarcie ekspozycji prosto z trasy.

Foto: D. SpielvogelFoto: D. SpielvogelFoto: D. SpielvogelFoto: D. SpielvogelFoto: D. Spielvogel
Foto: D. Spielvogel
Foto: Damian Spielvogel