Spotkanie ziomkostwa zabrzan

12.09.2007

Już po raz 28. w Essen zebrali się członkowie ziomkostwa zabrzan na organizowanym co dwa lata Hindenburger Heimattreffen. W tegorocznej imprezie, którą zorganizowano w miniony weekend w hali wystawowej „Gruga”, wzięło udział ok. 4 tys. uczestników.

Spotkania byłych mieszkańców Hindenburga i Zabrza, obecnie żyjących w Niemczech, organizowane są od 1953 r. Tegoroczną edycję uświetniły orkiestra dęta KWK Makoszowy pod dyrekcją Henryka Mandrysza oraz śląskie zespoły artystyczne z Zagłębia Ruhry. W uroczystościach wzięli udział również Norbert Kleine-Möllhoff, burmistrz Essen, oraz Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Zabrza, który w swoim wystąpieniu zaprosił uczestników spotkania do ponownego odwiedzenia Zabrza i zwiedzania jego zabytków – m.in. Skansenu Królowa Luiza oraz Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido. Warto dodać, że od 2003 r. w Hindenburger Heimattreffen bierze udział oficjalna delegacja Zabrza.

Foto: D. Spielvogel
Foto: Damian Spielvogel