Zabrze przestrzenią rozwoju

Goście z UNESCO

19.07.2007

Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO w Warszawie ambasador Sławomir Ratajski oraz Aleksandra Wacławczyk, Zastępca Sekretarza Generalnego, na zaproszenie prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik odwiedzili dziś Zabrze.

W trakcie wizyty goście zwiedzili zabrzańskie zabytki poprzemysłowe i rozmawiali z prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik.

– Zabrze wpisuje się w szlak miast przemysłowych od momentu, kiedy podjęło pracę, żeby to wszystko, co pozostało po starych kopalniach przywrócić społeczeństwu jako pamiątkę lub pomnik kultury poprzemysłowej XIX i XX wieku – tak, jak to ma miejsce w przypadku kopalni Królowa Luiza. Jest to obiekt coraz bardziej interesujący rzesze turystów na całym świecie, a szczególnie w Europie – stwierdził podczas wizyty w Zabrzu Sławomir Ratajski. – W Zabrzu naprawdę macie co pokazać, nie tylko polskim turystom, ale turystom z całego świata.

Warto dodać, że gościem IV Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej „Dziedzictwo przemysłowe jako strategia rozwoju innowacyjnej gospodarki”, która odbędzie się w Zabrzu we wrześniu, będzie Laurent Levis Strauss, Zastępca Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Sekretariacie UNESCO w Paryżu.

ksiega.jpg

Ambasador Sławomir Ratajski złożył wpis do księgi pamiątkowej Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO o następującej treści:

„Wielkie wyrazy wdzięczności za zademonstrowanie nam w tak niezwykle interesujący sposób tego wspaniałego muzeum ludzkiej myśli technicznej i górniczego trudu. To wyjątkowy obiekt w skali światowej. Oby był obiektem licznych odwiedzin z całego świata, bo na to państwo zasługują.”