Plebiscyt na najwybitniejszych zabrzan

13.07.2007

Plebiscyt na najwybitniejszych zabrzan jest jednym z elementów obchodów 85-lecia nadania Zabrzu praw miejskich. Jego celem jest uhonorowanie osób, które poprzez swoją działalność i dorobek stały się ikonami miasta.

Konkurs ma na celu również edukację historyczną i patriotyczną, integrację społeczności zabrzańskiej wokół autorytetów oraz promocję miasta, która realizowana będzie poprzez popularyzację znaczących osobowości. Wstępna lista kandydatów została zaproponowana przez ekspertów i wyłoniona spośród osób i rodzin, które wywodziły się, mieszkały lub w inny sposób były związane z Zabrzem, a wniosły znaczący wkład w jego rozwój i rozsławienie w świecie. Zgodnie z przyjętym jednak założeniem, kandydatów mogą zgłaszać również mieszkańcy miasta, którzy też dokonają ostatecznego wyboru laureatów plebiscytu.

Głosy będzie można oddawać bezpośrednio na kartach plebiscytowych podczas imprez Muzycznego Lata oraz imprez rocznicowych we wrześniu. Specjalne karty do głosowania będą również dostępne w holach magistratu i miejskich instytucji oraz w lokalnych mediach. 

Lista kandydatów w porządku alfabetycznym:

1.      Jan Badestinus – polski ksiądz, autor pierwszego urbarza parafialnego,
w którym odnotowane zostały dzieje Zabrza i zabrzańskiego dominium, pleban parafii św. Andrzeja Apostoła w latach 1677-1720.

2.      Rodzina Ballestremów – jedna z rodzin tworzących potęgę przemysłową Zabrza i całego Śląska, Franz von Ballestrem wybudował w Biskupicach kopalnię Castellengo, a w Rokitnicy znajduje się założone przez niego osiedle.

3.      Stanisław Bieniasz – autor współczesnych dramatów o tematyce śląskiej
i zabrzańskiej, wielokrotnie wystawianych na scenach teatralnych i teatrze telewizji; dramaturgia znajdująca się w antologiach.

4.      Dominik Böhm – jeden z najwybitniejszych, europejskich architektów przedwojennych, twórca nowatorskiej bryły kościoła św. Józefa.

5. Rodzina Borsigów – kolejna z rodzin tworzących potęgę przemysłową Zabrza
i całego Śląska; Hutę Borsiga, kop. Jadwiga i Ludwik, osiedle robotnicze wraz z innymi obiektami wybudował Albert, a potem rozbudowali jego synowie Konrad, Ernest, Arnold.

6.      Edward Czerny – światowej sławy kompozytor, aranżer i dyrygent, współtwórca Zabrzańskiej Orkiestry Filharmonicznej.

7. Rodzina Donnersmarcków – hrabia Guido uruchomił hutę Zabrze, koksownię i kopalnię Concordia, wybudował też szereg osiedli robotniczych zlokalizowanych w ich pobliżu.

8.      Rodzina Dubielów – Paweł Dubiel: patriota, górnik, działacz narodowy
i związkowy, redaktor Głosu Górnika, założyciel Towarzystwa Śpiewu Chopin; syn Paweł Mikołaj był pierwszym prezydentem Zabrza po 1945 roku.

9.      Rodzina Hagerów – rodzina patriotów polskich, Bronisław: lekarz, powstaniec śląski, komisarz plebiscytowy na powiat zabrski, poseł III kadencji Sejmu Śląskiego, uczestnik kampanii wrześniowej; córka Bożena Hager – Małecka: jedna z najwybitniejszych lekarzy pediatrów, współtwórczyni Śląskiego Centrum Pediatrii w Zabrzu.

10.  Janosch (wł. Horst Eckert) – znany na całym świecie autor bajek dla dzieci,
a także powieści Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny.

11.  Norbert Kroczek – dyrygent, kompozytor, pedagog, twórca chóru Resonans con tutti, z którym rozsławił imię Zabrza w Europie.

12.  Włodzimierz Lubański –  piłkarz Górnika Zabrze i reprezentacji kraju, uznawany w wielu plebiscytach za najwybitniejszego polskiego piłkarza wszech czasów.

13.  Franciszek Pieruszka – ksiądz, proboszcz parafii św. Anny, autorytet moralny, uosobienie losów polskich księży, których nie złamały totalitaryzmy.

14.  Ernest Pohl – piłkarz Górnika Zabrze i reprezentacji kraju, najbardziej bramkostrzelny piłkarz w historii polskiej ligi, stadion Górnika nosi jego imię.

15. Hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden. Opracował plany budowy nowoczesnego górnośląskiego przemysłu. Z jego inicjatywy w Zabrzu powstały: kopalnia węgla kamiennego Królowa Luiza, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, zabrski odcinek Kanału Kłodnickiego i pierwsze osiedla robotnicze w małym Zabrzu, Zaborzu, Pawłowie.

16.  Zbigniew Religa – najbardziej znany polski kardiochirurg, twórca Śląskiego Centrum Chorób Serca i Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, minister zdrowia, honorowy mieszkaniec Zabrza.

17.  Józef Schmidt – dwukrotny złoty medalista w trójskoku, najwybitniejszy zabrzański lekkoatleta.

18.  Heinz Tobolla – znany w Europie twórca, wybitny rzeźbiarz, ofiarodawca rzeźby Spotkanie z własnym ja, znajdującej się w centrum miasta, honorowy mieszkaniec Zabrza.

19.  Krystian Zimerman – jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów, zwycięzca między innymi Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
im. F. Chopina, nagrywa i koncertuje na całym świecie.

20.  Witold Żdanowicz – wybitny fizyk, profesor, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, autor książek o tematyce wojennej,  inicjator budowy pomnika pamięci bohaterskich żołnierzy Monte Cassino w Zabrzu.

21.  inni kandydaci zgłaszani przez mieszkańców Zabrza.