Święto Kaliningradu

12.07.2007

W dniach 7 i 8 lipca Kaliningrad, miasto partnerskie Zabrza, obchodziło swoje święto w 752. rocznicę założenia zamku warownego, od którego datuje się powstanie Kenigsbergu, czyli dzisiejszego Kaliningradu.

Tradycyjnie już mer Kaliningradu, Jurij Sawienko, do udziału w obchodach zaprosił delegacje zaprzyjaźnionych miast z Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Danii, Niemiec, Włoch i Polski. Zabrze było reprezentowane przez delegację, której przewodniczył Adam Kurbiel, zastępca prezydenta Zabrza.

Święto miasta było dla naszej delegacji okazją do rozmów na temat rozszerzenia współpracy z naszymi partnerami. Warto dodać, że uczestnikiem uroczystości był również Aleksiej Archipowicz Leonow, pierwszy kosmonauta, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną, a obecnie honorowy obywatel Kaliningradu.

Przedstawicieli Zabrza przyjął także Konsul Generalny Jarosław Czubiński.W trakcie spotkania w Konsulacie Polskim omówiono możliwości rozszerzenia dotychczasowych dobrych kontaktów w dziedzinie kultury i sportu o współpracę gospodarczą. W niedzielę delegacja zabrzańska złożyła wizytę proboszczowi rzymsko-katolickiej parafii pw. św. Wojciecha Adalberta – ks. prałatowi Jerzemu Steckiewiczowi, który przyczynił się do zapoczątkowania kontaktów między Zabrzem i Kalingradem.

kaliningrad_3.JPG
kaliningrad_1.JPG