150 lat kościoła w Biskupicach

21.06.2007

W tym roku zabrzańska parafia pw. Jana Chrzciciela obchodzić będzie 150-lecie konsekracji kościoła.

Kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Zabrzu-Biskupicach konsekrowano 27 listopada 1857 r. W tym roku przypadają więc obchody 150-lecia  istnienia tej pięknej, neogotyckiej świątyni – najstarszej z zachowanych do dzisiaj w Zabrzu. Obecnie czynione są starania o wpisanie jej do rejestru zabytków.

Społeczność dzielnicy i parafii pragnie uroczyście uczcić to zdarzenie. W ramach obchodów w najbliższą niedzielę, 24 czerwca, od godz. 15.00 do 22.00 w ogrodzie przy plebanii przy ul. Bytomskiej 37 odbędzie się Festyn Parafialny. Jego program przewiduje atrakcje dla całych rodzin:

  • wesołe podwórko dla dzieci, humor śląski na estradzie, pokazy kuglarzy
    i fakira, muzykę rozrywkową,
  • poczęstunek, zakupy na kiermaszu odpustowym,
  • kiermasz ciast „Caritas” i loterię fantową, w której każdy los wygrywa. Dochód z loterii przeznaczony zostanie na  odnowienie kościoła.

W ramach obchodów przewidziano również udział w Górnośląskich Dniach Dziedzictwa, które w kościele św. Jana Chrzciciela odbędą się 6 października. Program obejmuje całodzienne otwarcie kościoła i krypty Ballestremów (z możliwością zwiedzania) oraz mszę św. o godz.18.00 w intencji fundatorów kościoła i rodu Ballestremów oraz koncert chóru „Passionata”.

Oficjalna uroczystość Jubileuszu odbędzie się 18 listopada. Tego dnia o godz. 11.00 w kościele Jana Chrzciciela zostanie odprawiona uroczysta msza św., której przewodniczyć będzie ks. bp Jan Wieczorek, ordynariusz diecezji gliwickiej.