Pomysł na stadion

12.06.2007

Nowoczesny stadion, centrum handlowe oraz apartamentowce – tak do końca 2010 roku może wyglądać okolica dotychczasowego stadionu Górnika Zabrze. Jedną z rozważanych koncepcji zagospodarowania tego terenu przedstawił w Urzędzie Miejskim radnym i dziennikarzom Djori Miranda z portugalskiej firmy Chamartin Imobiliária S.G.P.S., S.A.

Firma ta jest developerem, który – wspólnie z konsorcjum architektonicznym – na całym świecie wybudował już wiele dużych obiektów sportowych. Warto też podkreślić, że Chamartin Imobiliária jest drugim co do wielkości udziałowcem w klubie FC Porto.

W trakcie spotkania w Urzędzie Miejskim przedstawiono koncepcję, która zakłada budowę stadionu w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Po zakończeniu inwestycji nowy stadion stałby się własnością miasta, inwestor prywatny zyskałby centrum handlowe, natomiast we wspólnym użytkowaniu pozostałyby parkingi. Model ten z powodzeniem był już wykorzystywany m.in. podczas budowy obiektów sportowych w Portugalii. W najbliższym czasie decyzję dotyczącą tego, czy w ogóle miasto powinno rozpocząć przygotowania do realizacji takiego modelu inwestycji, podejmą radni.

stadion_prezentacja.jpg