Wielka Gala Operowa

06.06.2007

Kolejny sezon artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej dobiegł końca. Z tej okazji 8 czerwca o godz. 19.00 filharmonicy zapraszają do kościoła pw. św. Anny na koncert z udziałem Iwony Hossy (sopran) oraz Adama Zdunikowskiego (tenor). W programie usłyszymy arie i duety oraz utwory orkiestrowe z oper Gounoda, Pucciniego, Verdiego i innych kompozytorów. Orkiestrę poprowadzi Sławomir Chrzanowski.

Iwona Hossa urodziła się w Poznaniu. Ukończyła z wyróżnieniem wydział Wokalno – Aktorski Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu prof. Ewy Wdowickiej. Jest laureatką III nagrody oraz specjalnej Nagrody Mozartowskiej na VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu – 1995 r. W 1999 r. otrzymała Grand Prix i złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach. Jest także laureatką Konkursu Finalistów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych Orfeo 2000 w Hanowerze.

Jeszcze podczas studiów, w 1996 roku, zadebiutowała w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu partią Violetty w „Traviacie” Giuseppe Verdiego. Od 1996 jest solistką Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od 2000 r. jest solistką Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Współpracuje też z wieloma teatrami operowymi.

Brała udział w licznych festiwalach operowych. Ma na swoim koncie nagrania płytowe, w tym wydany przez wytwórnię płytową EMI, CD ze „Strasznym Dworem” St. Moniuszki.

Dokonała szeregu prawykonań utworów muzyki współczesnej, m.in. W. Kilara, J. Maksymiuka, M. Jasińskiego, P. Serafińskiego.

W swym dorobku ma kilkadziesiąt partii operowych, operetkowych oraz oratoryjno-kantatowych, a także liczny repertuar kameralny.

W 2004 roku otrzymała nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszą rolę kobiecą.

Wzięła udział w nakręconym przez BBC „Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz” uhonorowanym Międzynarodową Nagrodą Emmy za rok 2005 w kategorii najlepszy program poświęcony sztuce.

Adam Zdunikowski urodził się w Warszawie. Kontakty z muzyką rozpoczął w wieku 7 lat, śpiewając w warszawskim chórze chłopięcym „Lutnia”. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie śpiewu solowego pod kierunkiem Romana Węgrzyna (1991). W 1990 r. zadebiutował na scenie kameralnej warszawskiego Teatru Wielkiego partią Clema w „Małym kominiarczyku” Brittena.

W 1990 r. podjął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, która zaowocowała udziałem w Festiwalach Mozartowskich w latach: 1990, 1991, 1996, 1998. Oprócz festiwali mozartowskich, organizowanych przez Warszawską Operę Kameralną, występował również w innych festiwalach muzycznych.

Począwszy od 1992 r. artysta współpracuje regularnie z teatrami operowymi w Bydgoszczy, Bytomiu, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Szczecinie. W 1996 r. nawiązał współpracę z hamburską Staatsoper, śpiewając Ferranda w „Cosi fan tutte” Mozarta. Z zespołem tym odbył tournée po Japonii (maj 1996). Artysta posiada w swoim dorobku bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy (około 30 tytułów), z którym występował m.in. w Filharmoniach: Białostockiej, Koszalińskiej, Olsztyńskiej, Opolskiej, Rzeszowskiej, Szczecińskiej, Wrocławskiej, Zielonogórskiej i za granicą. W sezonie artystycznym 1998/1999 nawiązał współpracę z Teatrem Narodowym w Pradze, występując w przedstawieniach „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego i „Czarodziejskiego fletu” Mozarta oraz uczestniczył w inauguracji sezonu w Filharmonii Narodowej w Warszawie – „Pory Roku” Haydna pod dyrekcją Kazimierza Korda. W marcu 2000 r. wystąpił w Operze Narodowej w partii Pasterza w „Królu Rogerze” Karola Szymanowskiego, a w kwietniu 2002 r. w partii Lenskiego w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego (Teatr Wielki – Opera Narodowa).

www.kamertonet.republika.pl