Premiera

06.06.2007

8 czerwca o godz. 19.00 w łaźni łańcuszkowej przy ul. Wolności 408 odbędzie się premiera sztuki Matéi’ego Visnieca pt. „Paparazzi, albo kronika nieudanego wschodu słońca” w wykonaniu Stowarzyszenia Teatralnego N 50.

Spektakl zostanie powtórzony 11 czerwca o godz. 19.00 w tym samym miejscu – w łaźni łańcuszkowej.

Matéi Visniec sztukę „Paparazzi, albo kronika nieudanego wschodu słońca” skroił z chirurgiczną precyzją. Piórem ostrym jak skalpel, z dokładnością rentgena, prześwietla wszystko to, co stanowi naszą codzienność – głupotę i nikczemność mass mediów, gwiazdorski blichtr, wszechogarniającą alienację jednostek i dehumanizację w relacjach międzyludzkich. Groteska, absurd, paradoks i ironia – to wyznaczniki dramaturgicznego stylu Visnieca, które sprawiają, że „ciężar” tematyczny nie przytłacza sztuki, nie odbiera jej zadziwiającej lekkości i polotu.

O czym jest „Paparazzi…”? To rzecz o końcu świata. W trzynastu epizodach, z których niemal każdy jest małym majstersztykiem, obserwujemy jak uporać próbują się z nim Mężczyzna, Którego Narodziny Były Upadkiem, nadwrażliwy Dystrybutor Napojów, czy Kloszard z Walkmanem, hojnie częstujący przechodniów papierosami. W tej sztuce jest jak w kawałku starego, dobrego Talking Heads – „Wszystko legło w gruzach/I nikt nie zwrócił na to uwagi”.