Pamiętali o Monte Cassino

18.05.2007

W Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino odbyły się uroczyste obchody 63. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. Zainaugurowała je msza św., która została odprawiona o godz. 9.00 w kościele św. Anny. Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Monte Cassino, a następnie rozpoczęła się akademia połączona z Koncertem Laureatów II Regionalnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej.

Obecna na uroczystościach prezydent Małgorzata Mańka-Szulik podziękowała młodzieży, nauczycielom, kombatantom oraz wszystkim przybyłym gościom za podejmowane działania mające upamiętnić tych, którzy walczyli o wolną Ojczyznę.

– Nasza szkoła współpracuje z grupą rekonstruktorów II Korpusu Polskiego. Jej członkowie co roku uczestniczą w naszych obchodach. W tym roku gościliśmy 10 osób w oryginalnych mundurach z czasów wojny. Co ciekawe – nasi goście przyjeżdżają do nas wyjątkowymi, historycznymi pojazdami. W ubiegłym roku był to samochód transportowy. W tym roku pojazd był nieco mniejszy, ale równie zabytkowy. Mam nadzieję, że przejażdżka tym wozem sprawiła nieco radości kombatantom, których również co roku mamy zaszczyt gościć – mówi Janina Grzegrzółka, dyrektor Gimnazjum nr 16. – To jednak nie wszystko. Dowództwo Śląskiego Okręgu Wojskowego oddelegowało na uroczystość Orkiestrę Garnizonową z Krakowa.

Jak podkreśla dyrektor placówki, o uroczysty charakter obchodów rocznicy bitwy pod Monte Cassino od wielu lat dbał prof. Witold Żdanowicz. Obecnie zabrzańska szkoła przejęła tę tradycję.

– To dla nas zaszczyt! Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, w którym stanął pomnik Bohaterów Monte Cassino. Co ciekawe – w całym kraju są tylko dwa takie postumenty. To bardzo cenne dziedzictwo i warto je promować – uważa Janina Grzegrzółka. – Uroczystości z tak wyjątkową oprawą są doskonałą lekcją patriotyzmu, z której nasza młodzież chętnie korzysta.

Warto przypomnieć, że w Gimnazjum nr 16 działa izba pamięci. Wśród jej eksponatów również można zobaczyć dwa autentyczne mundury z czasów wojny.