Po raz pierwszy na Śląsku

07.05.2007

Ksiądz biskup Josef Homayer był gościem prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik. Ksiądz biskup jest emerytowanym ordynariuszem niemieckiej diecezji Hildesheim, leżącej w Dolnej Saksonii. Przez wiele lat ks. bp Homayer był również przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W ramach swojej działalności duszpasterskiej wielokrotnie miał okazję gościć w Polsce, nigdy jednak na Śląsku.

W trakcie swojej obecnej, tygodniowej wizyty, duchowny interesował się szeroko rozumianymi problemami lokalnego Kościoła. Spotkał się m.in. z ks. arcybiskupem Damianem Zimoniem oraz ks. biskupem Janem Wieczorkiem. Odwiedził Wrocław, Opole, Pławniowice, Kamień Śląski, Górę św. Anny i Katowice, gdzie spotkał się z mieszkańcami tamtejszej noclegowni. W Zabrzu odprawił mszę św. dla mniejszości niemieckiej.

– Po raz pierwszy spotkaliśmy się z ks. biskupem Homayerem dziesięć lat temu. Występowaliśmy wówczas w Niemczech wraz z naszym zabrzańskim chórem „Pueri Cantores Silesienses”. W ubiegłym roku w Niemczech, podczas złotego jubileuszu ks. Konrada Werscha, zaprosiliśmy wspólnie ks. biskupa na Śląsk – mówi ks. Piotr Klemens, proboszcz zabrzańskiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.  

josef_homayer.jpg