Zielony tydzień

16.04.2007

W Muzeum Górnictwa Węglowego 16 kwietnia zainaugurowano XIV Tydzień Ziemi. Przedsięwzięcie propagujące proekologiczny styl życia składa się z cyklu imprez wystawienniczych, warsztatów, konkursów, sadzenia drzew, badania stanu czystości wód, licznych zawodów sportowych, a nawet znakowania rowerów. Tydzień Ziemi otworzyła prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

– Natura mogłaby poradzić sobie bez człowieka, lecz ludzie żyć bez przyrody nie potrafią – podkreśliła prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

– Jakość naszego życia zależy od nas samych. Zabrzańskiej przyrody nie wysprząta nikt z Warszawy czy Katowic – dodał poseł Jan Rzymełka, inicjator obchodów Dnia Ziemi w Polsce.

Oficjalne otwarcie XIV Tygodnia Ziemi (foto: PP)

Uroczyste otwarcie Tygodnia Ziemi uświetnił dr Mieczysław Juda z Akademii Sztuk Pięknych, który wygłosił wykład „Człowiek-Natura-Kultura”. Następnie wręczono nagrody laureatom konkursu na projekt znaczka pocztowego i rozpoczęto zwiedzanie okolicznościowych ekspozycji w Muzeum Górnictwa Węglowego. Autorką jednej z nich zatytułowanej „Uśmiech świata” była znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska.

Laureaci konkursu na projekt znaczka pocztowego. Pośrodku - Elżbieta Dzikowska (foto: PP)

– Uśmiech to najlepszy język międzynarodowy. Oznaka życzliwości i otwarcia na innego człowieka oraz naturę – opowiadała Elżbieta Dzikowska, oprowadzając gości po wystawie swoich fotografii.

Elżbieta Dzikowska (fofo: PP)

W obchody Tygodnia Ziemi włączyli się również najmłodsi zabrzanie. Maluchy z przedszkoli nr 7 i 28 podczas wizyty w magistracie ślubowały, że będą chronić przyrodę nie tylko w tym tygodniu, ale przez cały rok.