XIV Tydzień Ziemi

11.04.2007

Od 16 do 22 kwietnia trwać będzie XIV Tydzień Ziemi. Impreza tradycyjnie już organizowana jest przez Urząd Miejski w Zabrzu, Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży „Kana” oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W tym roku przyświeca jej hasło „Człowiek wobec Natury” oraz słowa ks. Jana Twardowskiego „zapomnij że jesteś gdy mówisz że kochasz”.

W trakcie tegorocznej edycji imprezy szczególny akcent położony zostanie m.in. na promowanie piękna Puszczy Białowieskiej. Jak co roku nie zabraknie również ciekawych warsztatów, wykładów, wystaw, wycieczek oraz konkursów dla uczestników.

Inauguracja XIV Tygodnia Ziemi odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 16 kwietnia, o godz. 12.00 w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja 19. W jej trakcie zaplanowano m.in. wykład inauguracyjny, wręczenie nagród laureatom konkursu na projekt znaczka pocztowego oraz otwarcie i zwiedzanie wystaw „Uśmiech świata”, „Zwierzęta pierwotnej puszczy” oraz pokonkursowej wystawy prac proekologicznych. Tego samego dnia, który upływać będzie pod hasłem „Z myślą o przyszłości”, o godz. 10.15 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 przy ul. Dalekiej 2 rozpoczną się rozgrywki w badmintonie indywidualnym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Zapisy przyjmowane będą w dniu zawodów od godz. 9.00 do 10.00. W poniedziałek również zaplanowano pierwsze wycieczki: do Zakładu Haldex w Zabrzu-Makoszowach, stacji segregacji surowców wtórnych i kompostowni odpadów organicznych w Zabrzu oraz Kombinatu Koksochemicznego.

„Może dieta?” – to hasło na wtorek, 17 kwietnia. Tego dnia w programie Tygodnia Ziemi zaplanowano m.in. warsztaty dla uczniów szkół podstawowych „Pamiętniki Natury, czyli o zbieraniu i suszeniu roślin do zielnika”, warsztaty dla gimnazjów i szkół ponadpodstawowych „Zielnikowe pamiętniki Natury, czyli o metodach wykonywania i przechowywania zielnika oraz o naukowym dokumentowaniu flory”, prelekcje dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Za i przeciw GMO” oraz „Energia, żywność, zdrowie”, warsztaty dla klas V – VI szkół podstawowych „Śmieci mniej – ziemi lżej” i „Wiosenne klimaty – co piszczy w trawie”.

W środę natomiast już po raz piąty odbędzie się akcja "Bytomka przyjazna ludziom", podczas której uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego przeprowadzą analizę biologiczną i chemiczną wód zabrzańskiej rzeki. Akcja rozpocznie się w Parku Dubiela o godz. 10.00.

Zgłoszenia grup wycieczkowych na prelekcje, warsztaty i zwiedzanie wystaw przyjmowane są w Dziale Naukowo-Oświatowym Muzeum Górnictwa Węglowego, tel. 032 271-88-31, 032 271-65-91, w. 38. Szczegółowy program Tygodnia Ziemi dostępny jest na stronie www.muzeumgornictwa.pl