Premiera w "Nowym"

23.03.2007

„Krawiec” to tytuł sztuki Sławomira Mrożka, której premiera odbędzie się 31 marca o godz. 18.00 w Teatrze Nowym w Zabrzu. Przedstawienie wyreżyserował Włodzimierz Pawlak.

„Krawiec" to sztuka ani błaha, ani nieudana – przeciwnie, wydaje mi się jedną z najlepszych sztuk, jakie napisał Mrożek między „Tangiem” a „Emigrantami”. Chyba nawet najlepszą – tak rekomendował dramat do druku Konstanty Puzyna.

W „Krawcu” na pierwszy plan wysuwa się teza: kultura jest czymś sztucznym, umownym i w gruncie rzeczy głupim, ale jest wiecznotrwała. Barbarzyńcy wcześniej czy później zaczną myć zęby, golić się, zechcą porządnie się ubrać. Z zadowoleniem przywdzieją kostiumy, które pozostały po poprzednich władcach. Krawiec będzie zatem osobą mile widzianą u każdego dworu. Zmieni się jego klientela, ale on będzie robił swoje. Koszty przewrotu poniosą naiwni idealiści, którzy szczerze buntowali się przeciw kulturze zastanej. Starzy, sprawdzeni kreatorzy – nie tylko mody – przydadzą się każdej nowej władzy.

„Moda rządzi nami”- mówi w tytułowy bohater i są to słowa uświadamiające nam, że każdy z nas jest poddany presji wyglądu. Bo moda to nie tylko strój, ale również określenie naszego jestestwa, atrakcyjności i statusu materialnego. Do dobrego tonu należy bycie zawsze pięknym, młodym i uśmiechniętym. Stąd powszechne dążenie do korekcji naszych wad nie tylko przy pomocy krawca, ale również chirurga. W tym dążeniu do cielesnej doskonałości nie byłoby nic złego, gdyby nie jedna właściwość ludzkiej natury, która często prowadzi do katastrofy. Tą zgubną właściwością jest – przesada. 

I tak oto nadchodzi era dyktatury Krawca…


Sławomir Mrożek
„KRAWIEC”

Reżyseria: Włodzimierz Pawlak
Scenografia: Anna Sekuła
Choreografia: Henryk Konwiński
Asystent reżysera: Marian Wiśniewski

Obsada:
Krawiec – Jarosław Karpuk
Klient Ekscelencja, Klient Czeladnik, Klient Mnich – Bernard Krawczyk  (gościnnie)
Czeladnik, Barbarzyńca II – Jacek Wojnicki
Nana – Hanna Boratyńska 
Karlos – Robert Lubawy 
Onucy – Zbigniew Stryj 
Barbarzyńca I – Krzysztof Urbanowicz
oraz
Joanna Falkowska
Dagmara Ziaja
Andrzej Kroczyński
Marian Wiśniewski