Koncert dla pań i… panów

06.03.2007

Z okazji Dnia Kobiet, 9 marca o godz. 18.00, Filharmonia Zabrzańska zaprasza na galę operetki i musicalu. Wokalistami tego wieczoru będą Magdalena Spytek – mezzosopran, Mieczysław Błaszczyk – tenor oraz Michał Musioł – baryton. Sławomira Chrzanowskiego za pulpitem dyrygenckim zastąpi Jacek Rogala.

Jacek Rogala – dyrygent, kompozytor, jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) i dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). W 1996 przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W 1997 r. zajął IV miejsce na Konkursie Dyrygenckim im. Pedro da Costa de Freitas Branco w Lizbonie. Regularnie występuje w filharmoniach i na festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych utworów kompozytorów współczesnych oraz utworów uznawanych wcześniej za zaginione. Jest kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Istotne miejsce w jego dorobku zajmuje także twórczość dla dzieci. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Kanadzie i na Białorusi. Od sezonu 2001/2002 jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. Od 1989 r. pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, następnie był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki. Od 1995 r. był kierownikiem Redakcji Muzyki Współczesnej Programu 2 Polskiego Radia. W 1999 r. sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. Jest autorem książki "Muzyka polska XX wieku", a od 2000 r. Prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Mieczysław Błaszczyk karierę operową rozpoczął w roku 1987 od sceny Operetki Warszawskiej. W tym samym roku rozpoczął pracę jako solista na scenie Operetki Śląskiej w Gliwicach. Od roku 2000 związany z Operą na Zamku w Szczecinie. Ważniejsze role artysty to: Billy Flynn – „Chicago”, Henry Higgins – „My Fair Lady”, Tony – „West side Story”, Hrabia Zedlau – „Wiedeńska krew”, Eisenstein – „Zemsta Nietoperza”, Daniło Daniłowicz – „Wesoła Wdówka”, Edwin – „Księżniczka czardasza”. Artysta jest laureatem licznych konkursów i nagród, m.in. 1989 r. – finalista Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy, 1995 r. – finalista Konkursu Pieśni im. Roberta Stolza w Hamburgu. W roku 2001 – zwycięzca II Turnieju Tenorów w Kielcach. W 1996 r. wyróżniony przez Prezydenta miasta Gliwice „Nagrodą promocji młodych za osiągnięcia w dziedzinie kultury”. Współpracuje z teatrami muzycznymi w Warszawie, Łodzi i Lublinie.

Magdalena Spytek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu Jana Ballarina. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in.: V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalistyki we Wrocławiu (wyróżnienie), I Konkursu Wokalistyki w Gliwicach (I nagroda), II Konkursu Wokalnego Muzyki Słowiańskiej w Katowicach (wyróżnienie). Z Operą Śląską współpracuje od 2002 roku. W repertuarze posiada takie role jak: Dorabella – „Cosi fan tutte”, II Dama – „Czarodziejski flet”, Olga – „Eugeniusz Oniegin”, Magdalena – „Rigoletto”, Fiodor – „Borys Godunow”, Fenenea – „Nabucco”, Cherubin – „Wesele Figara”.

Michał Musioł ukończył z wyróżnieniem Katowicką Akademię Muzyczną pod kierunkiem prof. Jana Ballarina w 2001 roku. W tym samym roku zadebiutował w partii Hrabiego Zedlau w Wiedeńskiej krwi J. Straussa na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego, z którym związany jest do dziś. Od 2002 roku współpracuje także z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Jest artystą uniwersalnym, który nie boi się podejmowania nowych wyzwań artystycznych, czego daje dowód kreując role nie tylko w spektaklach muzycznych, ale także dramatycznych oraz w filmach. W swoim repertuarze posiada główne partie tenorowe z najsłynniejszych operetek i musicali, np. Księżniczka czardasza, Wesoła wdówka, Zemsta nietoperza, Kraina uśmiechu, Hello, Dolly!, Chicago, 42nd Street. Jest częstym gościem festiwali muzycznych m.in. Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Viva il canto” w Cieszynie, czy Wielokulturowego Festiwalu „Galicja” we Lwowie. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Dyrektora GTM za sezon 2004/2005, a w latach 2005 i 2006 był zdobywcą pierwszego miejsca na Turnieju Tenorów w Kielcach.