"Bliżej Bałkanów"

27.02.2007

2 marca o godz. 19.00 w Kawiarni Artystycznej DMiT rozpocznie się cykl imprez „Muzyka Świata”, podczas których prezentowane będą dźwięki, zwyczaje i kultura wybranego kraju. Dzięki propozycji, którą przygotował Dom Muzyki i Tańca, być może uda się pokazać widzom klimatyczną atmosferę Półwyspu Bałkańskiego.
W programie zaplanowano:

– Prezentację multimedialną „Kosowo – ziemia trzech kultur”. Materiał, który będzie prezentowany, jest efektem podróży członków zespołu Balkan Sevdah do Kosowa na festiwal Art Forum. Z bogatej dokumentacji zdjęciowej muzycy wybrali najciekawsze obserwacje i opatrzyli je komentarzami. Powstał subiektywny obraz współczesności tej ziemi i jej mieszkańców. Prezentacja została dodatkowo zilustrowana fragmentami muzycznymi pochodzącymi z tradycji terenów Bałkanów. Dzięki temu obraz i dźwięk łączą się w całość i pozwalają widzowi przenieść się na 20 minut w zupełnie inny, egzotyczny i fascynujący świat.

– Koncert zespołu Balkan Sevdah. Jest to zespół bałkańskiej muzyki folkowej, który powstał we wrześniu 2004 roku. Muzyka Balkan Sevdah inspirowana jest folkiem pochodzącym z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo, Turcja). W repertuarze grupy znajdują się zarówno nastrojowe sevdalinki – miłosne pieśni z Bośni, jak i żywiołowe utwory wywodzące się z kultury cygańskiej z Serbii i Macedonii. Pomiędzy tymi skrajnymi nastrojami znajduje się serce muzyki – Pirin. Pieśni z tego regionu, niezwykle charakterystyczne, wielogłosowe, z nietypowymi współbrzmieniami są dla muzyków źródłem inspiracji. Rytmika i melodyka, a także surowość oryginalnych wykonań, pozwalają na różnorodne interpretacje tradycyjnych tematów.

– Warsztaty 3 tańców bałkańskich – makedonsko oro 7/8, pravo horo 2/4, dajczovo horo 9/8
Zespół ma na swoim koncie wiele znaczących występów, m.in. jako pierwszy polski zespół zagrał na największym folkowym festiwalu na Bałkanach – „Kopriwsztica 2005” w Bułgarii. Muzycy są także laureatami głównej nagrody na festiwalu „Mikołajki Folkowe2004”. W skład Balkan Sevdah wchodzą: Łukasz Talarek – darabuka, instrumenty perkusyjne, Jan Trojanowski – flety, śpiew, gitara, Robert Lipka – akordeon, śpiew, Marcin Zadronecki – śpiew, buzuki, tambura, instrumenty perkusyjne, Paulina Gyłybowa – art suport.