Zabrze – Seclin -Meguet na fotografiach

14.02.2007

Wystawę fotograficzną Zabrze – Seclin – Meguet można będzie oglądać od najbliższej soboty, 17 lutego, w foyer Teatru Nowego w Zabrzu. Ekspozycja dostępna będzie w godzinach od 17.30. do 19.30. – z wyjątkiem poniedziałków.

Celem wystawy jest przedstawienie mieszkańcom Zabrza francuskiego miasta partnerskiego – Seclin. Ekspozycja ta ma charakter przechodni i trwa kilka tygodni w każdym mieście. Wiosną 2006 roku mogli ją zobaczyći mieszkańcy Seclin. Fotografie Zabrza wzbudziły wówczas ogromne zainteresowanie naszym miastem. Obecnie to zabrzanie mogą obejrzeć na zdjęciach Seclin, poczuć klimat tego miasteczka oraz zapoznać się z ciekawą inicjatywą podjętą przez jego mieszkańców, a dotyczącą współpracy z afrykańskim miastem Meguet. Jest to chyba najbardziej wymierne partnerstwo z wszystkich istniejących, bowiem jego celem jest pomoc biedniejszym poprzez fizyczną pracę. Wysiłek taki z własnej woli podejmuje corocznie w wakacje młodzież z Seclin. Zgromadzone na wystawie fotografie dotyczące Meguet prezentują niewielki wycinek z życia w afrykańskim miasteczku.

Pomysł na tego typu prezentację narodził się jesienią 2005 roku w Seclin podczas spotkania przedstawicieli wszystkich miast partnerskich, którymi są: Zabrze, Meguet (Burkina Faso), Apolda (Niemcy) i Larkhall (Szkocja). Każdy z partnerów przygotował prezentację fotograficzną swojego miasta, a Seclin pokryło koszty wydruku wielkoformatowego i oprawy plastycznej wystawy. Warto dodać, że zdjęcia Zabrza pochodzą ze zbiorów zabrzańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Plastycznych.